Praca z łatwopalnym lakierem i farbami to uciążliwość, która może generować niebezpieczeństwo. Zatrucie oparami, a nawet wybuch grozi pracownikowi jeśli nie zagwarantujemy mu odpowiednich warunków do pracy. Niezwykle ważne jest wykorzystanie wszelkich dostępnych metod, które ułatwiają taką pracę i umożliwiają wykonanie jej w sposób w pełni profesjonalny.

Sprawdzone rozwiązania w lakiernictwie

ściana lakierniczaObszar stanowiska roboczego musi zabezpieczać codzienną pracę fachowca w taki sposób, aby minimalizować ryzyko zatrucia się oparami, a także znieść szansę na jakikolwiek wybuch. Malowanie i lakierowanie natryskowe generuje mgłę, które jest niezwykle łatwopalna i trująca dla człowieka. Dlatego na każdym takim stanowisko, oprócz wielu innych zabezpieczeń w postaci chociażby ochronnego ubioru, powinna znajdować się ściana lakiernicza. Urządzenie to wchłania nadwyżkę rozpylonej farby i zmniejsza w ten sposób jej stężenie w powietrzu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko wypadku do praktycznego minimum. Układ filtrów zastosowanych w takiej ścianie oraz działająca wentylacja pozbywają się całości mgły w trakcie jej powstawania. Ma to dodatkową zaletę, która ułatwia pracę fachowcowi. Żadne drobiny kurzu ani zbierająca się w powietrzy farba nie osiądzie na malowanym przedmiocie i nie zniszczy całej dotychczasowej pracy. A przecież w takiej działalności niezwykle istotna jest dokładność i skupienie na szczegółach.

Lakiernictwo to zawód trudny i wymagający wypracowanych umiejętności. Jednak niezwykle istotne jest wykorzystanie również wszelkich dostępnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które w znaczny sposób ułatwią profesjonalne wykonanie zadania czy zminimalizują ryzyko wypadku. Sprawdzone filtry, urządzenia do malowania i techniki, które możemy wykorzystać to podstawa, o którą powinien zadbać świadomy lakiernik.